TEK KOL TEK OYUN

Levent Şahin

 

TEK KOL TEK OYUN

Levent ŞAHİN

ARALIK 2014

ANTALYA/TÜRKİYE

Japonya’da bir baba, sol kolu olmayan çocuğunu Uzakdoğu dövüşleri ustasına getirdi ve “Tek bir hayali var, iyi bir dövüşçü olmak” diyerek bıraktı, gitti.

Usta, çocuğa kolunu nasıl kaybettiğini bile sormadı. Ondan bir süre kendisini ve diğer öğrencileriyle yaptığı dersleri izlemesini istedi. Sadece sağ kolu olan çocuk sabırla ustasını ve dersleri izledi. Günler, aylar geçti.

Bir gün hocası, çalışmaya başlama zamanının geldiğini söyledi ve uzun bir çalışma dönemi başladı.

İlk aşamada hedef sağ kolun güçlendirilmesiydi.

Sonra ikinci aşamaya geçildi. Hoca çocuğa sadece bir tek hareket öğretiyordu. Uzakdoğu dövüş sanatlarında sayısız oyun olduğunu bilen çocuk bu çalışmayı anlamıyor, ama sesini çıkarmadan aynı hareketi yüzlerce, binlerce kez tekrarlamaya devam ediyordu.

Daha fazla dayanamadı, bir gün hocasına başka hareketler çalışıp çalışmayacaklarını sordu. “Hayır” dedi hocası “Sadece bu hareketi çalışmaya devam edeceğiz ve sen bu harekette en mükemmel olacaksın.”

Çalışmalar aynı şekilde devam etti. Çocuk öğrendiği o tek hareketle bütün kendi yaşıtlarını yeniyordu. Sonra daha büyük ve daha tecrübeli çocukları yenmeye başladı.

Bir gün hocası “Artık benimle dövüşeceksin” dedi. Çocuk yine aynı oyunu yaptı ve hocasını yendi.

Çocuk mükemmel bir dövüşçü olmuştu, ama halen okulun dışına çıkmıyordu. Hocasına birkaç kez daha başka oyunlar, hareketler öğrenip öğrenmeyeceğini sordu. Aldığı cevap her seferinde aynı oldu.

Günün birinde çocuklara bütün bölgedeki spor okulları arasında karşılaşmalar düzenlendiği haberi ulaştı. Bu karşılaşmalara her okul en iyi öğrencisiyle katılıyordu.

Hoca, bütün öğrencileri topladı ve bu karşılaşmalara okul adına kimin katılacağını açıkladı. Bütün öğrencilerin şaşkın bakışları arasında seçtiği öğrencinin tek kollu çocuk olduğunu bildirdi.

Tek kollu çocuk kulaklarına inanamıyordu. Ülkenin en iyi dövüş öğrencilerinin karşısına kendisi gibi tek kollu bir dövüşçü gönderiliyordu.

Karşılaşmalar başladı. Tek kollu çocuk bütün rakiplerini sırayla yendi ve ülkenin en iyi genç dövüşçüsü unvanını kazandı. Buna kendisi de inanamıyordu.

Hocasının yanına gitti ve “nasıl” diye sordu.

 Hocası cevap verdi: “Senin herkesi yenerek yaptığın oyunun tek bir karşılığı vardır. O da sol kolun tutulmasını gerektirir. Sen bu eksiğini kendi lehine kullanmayı başardın. İşte böyle.”

Sevgiyle kalın. 

 

Levent Şahin tarafından yazıldı

Başa Dön