MEVLANA İLE KİŞİSEL GELİŞİM 6

Levent Şahin
sgmyazilim-mevlana-4
Tevekkülden önce bineği bağlamak önemlidir. HADİS

TEDBİR ve TEVEKKÜL NEDİR?
Bugünkü konumuz hepinizin bildiği tedbir ya da tevekkül etmek üzerine. Yukarıdaki kutsal söz bu konuda oldukça tatmin edici.

Kişisel gelişimde bu konu nasıl ele alınmış olabilir diye düşünürseniz bununla ilgili iki terimi size sunabilirim: Proaktif ve reaktif.

Kaç kişi Proaktif ya da kaç kişi Reaktif’dir bilinmez ama çoğunluğumuzun daha çok reaktif olduğunu yani olaylar başımıza geldikten sonra düşündüğümüzü biliyorum.

Örnek mi alın size çok bildiğiniz bir durum;
Alkollü bir gecenin ilerleyen saatinde “bana bişey olmaz edasıyla aracınıza binersiniz ve ya eve gidersiniz ya da?”

Başka bir örnek daha verelim; alkol ve sigara kullanımından imtina etmez, sağlıklı iken bu durumun kıymetini bilmez, adı geçen maddeler ve yaşam tarzımız nedeniyle sağlığımızı kaybettiğimizde “eyvah” deriz. İşe yarar mı? Bilmem!

Önemli olanın önce tedbiri ele almak ve sonrasında olacaklara hâkim olabilmektir. Yani olayların sizi değil sizin olayları yönlendirmeniz daha doğru olacaktır.

Bakınız bu konuda Hazreti Pir Mesnevi’de konuya nasıl değinmiş:
Uzunca bir çölü geçmek zorunda olan yolcu yolculuk öncesinde yanına bir su testisi alır ve içine de su koyar; yola çıkar ve yolda neyle karşılaşacağını bilemez. Şayet bir kuyuya denk gelir ve içinde su bulursa yanında getirdiği testiyi boşaltır ve içine taze su koyar: yok kuyularda sorun var içinde su bulunmazsa yanında getirdiği testi onun hayatını kurtarır.

Hazreti Pir gibi konuya yaklaşan kişilere kişisel gelişimde Proaktif davranışlar derken, sonunu düşünmeden bir işe başlayan ve sonrasında da “vay benim başıma gelenler” diye düşünenlere ise Reaktif davranış modeli demekteyiz.

Yaşamda başınıza gelen olayları ve sebep-sonuç ilişkisini yönlendirilen en önemli etken unutmayınız ki sizin yaklaşımlarınız, seçimleriniz, kararlarınız ve davranışlarınızdır.

Bununla ilgili Nasreddin Hoca’nın da çok güzel bir öyküsü vardır. Öyküde der ki; “testi kırıldıktan sonra yol gösteren çok olur.”

Sonuç olarak tevekkül ve tedbiri elden bırakmayınız.
Saygılarımla…

Levent Şahin

Eğitim Danışmanı & Yazar

 

Levent Şahin tarafından yazıldı
Etiketler:,

Başa Dön