BİR HAYIR VARDIR

Levent Şahin

 

BİR HAYIR VARDIR

Levent ŞAHİN

EKİM 2014

ANTALYA

Kötü olayları kabullenmenin, tepki göstermeden tevekkülle karşılamanın en yaygın ifadesi “Her işte bir hayır vardır” cümlesidir. Böyle söylenerek o kötü olay geride bırakılır, daha kötülerinin böylece atlatıldığı düşünülür ve geleceğe doğru hep bir umut ışığı yanık bırakılır.

Bir Afrika hikâyesindeki kral ile yakın arkadaşının başından geçenler, “Her işte bir hayır vardır” diye düşünmenin doğruluğunu anlatır.

Kral ava çok meraklıdır. En önemli danışmanı olan yakın bir arkadaşının da avda hep yanında bulunmasını ister. Bir gün yine hep birlikte ava çıkılmıştır. Kralın tüfekleri sürekli hazır tutulmakta, elini kaldırdığı anda doldurulmuş hazır bir tüfek uzatılmaktadır. Av devam ederken bir talihsizlik olur, kral tetiğe bastığı anda tüfek patlar, parçalanır ve kralın parmağını uçurur. Kral müthiş öfkelenir, tüfekleri hazırlamakla görevli bütün hizmetkârların cezalandırılmasını ister.

Acıyla kıvranarak bağırıp çağırırken arkadaşı yanına yaklaşır ve “Sakin ol, her işte bir hayır vardır, bunda da bir hayır vardır” der.

Bu söz kralı sakinleştireceğine iyice çıldırtır, en yakın arkadaşının da zindana atılmasını emreder…

Aradan bir yıl geçer. Kral maiyetiyle birlikte ava çıkmıştır. Bu kez kendi topraklarından iyice uzaklaşırlar ve vahşi kabilelerin yaşadığı derinliklere dalarlar. Korkulan olur, bir kabile saldırır, muhafızları öldürür. Kral ve birkaç adamını köylerine götüren vahşiler birden kralın bir parmağının olmadığını görürler. Büyücü bir şeyler söyler, kralı serbest bırakır diğer esirleri öldürürler.

Kral evine döner dönmez emir verir, zindandaki arkadaşının salınmasını ve yanına getirilmesini ister. Gelince boynuna sarılır, özür diler. “Bunda bir hayır var dediğin zaman çok kızmış seni zindana artırmıştım, ama sen haklı çıktın, bu kaza sayesinde ölümden kurtuldum” der. Arkadaşından defalarca özür diler, “Senin gibi bir dostumu bir yıldır zindanda tuttuğum için çok üzgünüm” diye tekrar eder.

Arkadaşı “Bunda da bir hayır var, anlamadın mı?” der. Kral “En yakın dostunu bir yıl hapiste tutmanın ne hayırı olacak” diye sorar. Arkadaşı cevap verir: “Eğer beni hapse attırmasaydın bu son avında ben yine yanında olacaktım ve vahşiler beni de öldürecekti…”

Her şeyi her zaman bir “hayra” bağlamak ve gelecek için umut taşımak insanı çok rahatlattığı için kesinlikle faydalı bir duygudur.

Sevgilerimle…

Levent Şahin tarafından yazıldı

Başa Dön