ASLANLIKTAN ÇIKAN ASLAN

Levent Şahin

ASLANLIKTAN ÇIKAN ASLAN

Levent ŞAHİN

EKİM 2014

ANTALYA

Bu öykü zaman zaman kendisini kötü hissedenler için anlatılmıştır.

 ASLANLIKTAN ÇIKAN ASLAN

 Bir aslan, uzun süren bir savaştan çıkmış, kendine dinleneceği güvenli bir köşe arıyordu. Kendisi gibi güçlü hayvanlarla mücadele etmişti. Bu yüzden epey yorgundu, kendisine bakması gerekiyordu.

Ormanın güzel bir köşesine geldi, güvenliğini nasıl sağlayacağını düşünerek sağa sola bakındı. Birden bir ağacın arkasına gizlenmiş, kendisini izleyen tilkiyi gördü. Tilkiyle bile uğraşacak gücü yoktu. Sadece ona selam verdi ve beklemeye başladı.

Tilki, aslanın durumunu anlamıştı. Ağacın arkasından çıktı, selama karşılık verdi, “Çok yorulmuşsun, biraz da hırpalanmışsın sayın aslan” dedi. Aslan “evet” anlamına bir homurtuyla cevap verdi.

Aslanın kendisine bir zarar veremeyecek durumda olduğundan iyice emin olan tilkinin aklına bir fikir geldi. “Sayın aslan” dedi, “Sizin dinlenmeye çok ihtiyacınız var, isterseniz siz rahatça uyuyun, ben nöbet tutar, bir şey olursa sizi uyandırırdım”.

Aslan “Bu küçük tilki bana ne yapabilir ki” diye düşündü ve teklifini kabul etti. Sonra bir köşeye kıvrıldı uyumaya başladı. Tilki de az ilerde bir ağacın altına uzanıp çevreyi dinlemeye başladı.

Bir süre sonra aslan uyandı ve bir gariplik hissetti. Sarmaşıklarla her tarafı sıkı sıkıya bağlanmıştı. Tilkiye seslendi, cevap gelmeyince olan biteni anladı. “Alçak tilki” diye homurdandı.

Biraz sonra az ilerde bir hışırtı hissetti. Zorlukla başını çevirdi, küçük bir farenin merakla kendisini izlediğini gördü. En yumuşak sesiyle konuştu: “Ey fare senden küçük bir isteğim var…”

“Nedir?” dedi fare. “Beni şu bağlarımdan kurtarır mısın? Senin dişlerin güçlüdür, kolaylıkla yaparsın…”

“Ya kurtulunca bana bir kötülük yaparsan?” dedi fare. “Ne kötülük yapayım ki, sen küçüksün bana lokma bile olmazsın. Ayrıca bana iyilik yaptığın için ancak sana iyilik yapabilirim…”

“Tamam o zaman” dedi fare, “Ben seni kurtaracağım, sen de buna karşılık benim korumam olacaksın. Bana kim kötülük yapmışsa, kime kızıyorsam sana söyleyeceğim sen de onlara cezalarını vereceksin.”

Aslan kabul edince fare işe koyuldu, güçlü dişleriyle bütün sarmaşıkları koparıp aslanı kurtardı.

Aslan fareye döndü, “Ben sözümü yerine getiremem” dedi. Fare “ama anlaşmıştık” diye cevap verdi.

“Sen bir aslanla anlaştığını düşünüyordun” dedi aslan, “Tilki tarafından bağlanmış, fare tarafından kurtarılmış bir aslanın aslanlığı kalmaz… Değil seni korumak, bu diyarda duramam bile…”

Sonra ağır ağır yürüdü, artık aslan olmadığı o diyarı terk etti.

Levent Şahin tarafından yazıldı

Başa Dön