ALGIMI KİM YÖNETİYOR?

Levent Şahin

unnamed55
Küresel ekonomik düzene bir baktığımızda tüm dünyada belli başlı birtakım görüşlerin, modaların, pazarlama faaliyetlerinin ve tüketim alışkanlıklarının birileri tarafından yönetildiğini görüyoruz. Aslında tüm yaşanan belli odaklara hizmet için diğerlerini yönlendirmek, etkilemek, ikna etmek. Aslında yapılmakta olan şey belli yol ve yönetmelerle bir algı oluşturmak, sonrasında da bu algının topyekûn olarak yönetilmesidir.

Yaşlı dünyamız hiç olmadığı kadar kalabalıklaşmış durumda. Dünya nüfusunda çok ciddi ve dramatik değişimler yaşanıyor. Değişim ve teknolojik buluşlardaki hız müthiş. Yetişmek neredeyse imkansız gibi. Kaldı ki, yığınları idare etmek, yönetmek artık konvansiyonel yollar ve yöntemler ile mümkün görünmekte.

İşte 1950’li yılların hemen başında ABD tarafından hayatımıza sokulan “algı yönetimi” aradan geçen sürede pek çok operasyona imza atmış bulunmaktadır. Pek çok ülkede hükümetler kurdurulup, yine hükümetler düşürülmüştür. Bilgiyi yöneten ve teknolojiye hakim devletler bu konuda daha avantajlı gibi görünmekteler.

Bu eserde hem iş hem de siyaset dünyası ana eksen alınarak algı yönetiminin toplumların kaderi üzerinde nasıl ve ne şekilde bir etkisi olduğu ortaya konmaya çalışılmıştır. Özellikle bireylerin nasıl  bir tüketim çılgınlığına itildiğini, bilinçaltına ne gibi mesajların gönderildiğini bu eseri okuduğunuzda hayretle göreceksiniz. Acaba alış veriş kararlarımız nasıl oluşuyor? Bu kararları kim veriyor? Biz mi yoksa birtakım yönlendirilmelerin etkisiyle esir alınan bilincimiz mi? Siyasi olarak eğilimlerimiz nasıl belirleniyor? Birileri bizlerin neler düşünmesini istiyor? Neleri tüketmemize izin veriyorlar? Markalar adeta bir din olmuş durumda. Kaldı ki, yeni jenerasyona “tüketim mutlu kılar” felsefesini hangi yollar ile dayatmaktalar?

Patronun kim olduğunu ve perde arkasında ne gibi oyunlar oynandığını ve ikna mekanizmalarını öğrenmek istiyorsanız bu eseri okumanızda yarar var gibi  görünmekte. Özgür ve hür bir şekilde algınızı oluşturmak ve hayatınızla ilgili kararları en doğru bir şekilde almak ve kendi kendinizi yönetmek için algı yönetimini bilmek ve dinamikleri hakkında bilinçli olmak zorundasınız.

Peki, sizce algımızı kim yönetiyor?

Sevgiyle kalın…

YAMACEGİTİM Eğitim, Bireysel Gelişim ve Danışmanlık

www.yamacegitim.com

info@yamacegitim.com

GSM: 0505 391 47 39 “Hayat Bir Sunumdur.” ANTALYA/TÜRKİYE

Levent Şahin tarafından yazıldı

Başa Dön