MEVLANA İLE KİŞİSEL GELİŞİM 4

Levent Şahin
11sgmyazilim-mevlana-3
MÜMİN İKİ KERE AYNI HATAYI YAPMAZ
HADİS

Kişisel gelişim ile ilgili olarak bugünlerde fazlaca ‘moda’ olan NLP(Nöro-Linguistik-Programa) derslerinde bireylerin yaptıkları hatalar ile ilgili olarak adeta birer hata olmayıp “tecrübe” oldukları konusunda fikirler ileri sürülür.

Konuyla ilgili olarak Mesnevi’de ise Sevgili peygamberimiz şöyle söylemektedir: “Mümin iki kere aynı hatayı yapmaz.”

Her iki yaklaşımda aslında aynı kapıya çıkar. Normal şartlar altında bireyler yaşamlarında çeşitli doğruları yaptıkları gibi hatalar da yaparlar. Çünkü yaşam aslında devam edegelen insanın tekamülü esasına dayanan bir öğrenme sürecidir. Doğal olarak bireyler de öğrenirken bazen istemeyerek hata yapabilirler. İşte bu gerçeğe dikkat çeken Sevgili Peygamberimiz önemli olan hatalarımızdan dersler çıkararak bir daha aynı hatayı yapmama ilkesini benimsememize dikkat çekmiştir. Çünkü insan yaşamda olduğu müddetçe hata da olacaktır. Yoksa sürekli hata yapmama düsturu ile yaşam çekilmez olurdu. Hele hele bu konuda yoğun çalışmalar yapan bilim adamlarını bir düşünsenize. Kim bilir yaptıkları deneylerde kaç defa yanıldılar. Burada işin sırrı aynı hatayı tekrar tekrar yapmamalarında gizli. Yoksa başarı kolay kolay yakalanamazdı.

Konuya ister NLP isterseniz kendi öz kaynaklarımız ve değerlerimiz (ki bunlardan birisi de Sevgili Peygamberimizin yaşamı ve söylediği kutsi sözlerdir)açısından yaklaşın iş yine döner dolaşır ve aynı kapıya çıkar.

Sözün kısası günlük yaşamda söylenegeldiği üzere iş sadece “Elhamdülillah” demekle olmuyor. Gerçek bir inanan, mümin “Aynı hatayı iki kere yapmaz.” Sürekli olarak da hatalardan arınmak için kendisini geliştirir.

Levent Şahin tarafından yazıldı

Başa Dön