MEVLANA İLE KİŞİSEL GELİŞİM 3

Levent Şahin

sgmyazilim-mevlana-2
15 Testiyi denize daldırsan, bir günlük rızıktan fazlası kısmet olmaz.

 Mesnevi’de Hazreti Pir kanaat etme, yetinme ve dünya malına tamah etmeme konusunda böyle söylüyor.

Oysa günümüz dünyasında hemen hemen herkes bunun tersini kendisine ilke edinmiş durumda ve söylemekle kalmayıp, adeta haykırıyor. Kapitalist sistem ve küresel ekonominin dayattığı bir durum; tüket, yenisini al ve daima yeniyi, daha iyiyi iste. Asla yarını düşünme ve tasarrufu düşünme.

 

Bir süredir yaşanmakta olan Avrupa’daki ekonomik sıkıntının da temelinde bu var. Tüm dünya son yirmi yılda ne yazık ki küresel siyasi ve ekonomik emperyalist politikaların dayatması ile hep tüketimi teşvik etti. Dolayısıyla aynı zamanda da üretimi…

 

Görülen o ki; başta ABD başta olmak üzere önümüzdeki on ya da yirmi yılda tüm dünya istese de istemese de tasarruf etme yoluna gidecek. Bu yazıyı hatırlayan bazı okurla çok uzun zaman önce ortaya konan bu iddianın gelecekte gerçek olarak karşımıza çıkacağını anımsayacaklardır.

 

Oysa çağlar öncesinden haykıran Hazreti Mevlana sanki bugünleri biliyormuş gibi düşünerek Mesnevi’de bu konulara defalarca değinmiştir. Zaten eserin bütününe baktığınızda tasavvufa dikkat ettiğinizde ve kutsal kitabımıza bir göz attığınızda hep bu gerçek ile karşılaşırsınız.

 

Neyi arzu ederseniz edin, ne kadar çabalarsanız çabalayın aslında tüm gayretler beyhudedir. Akıbet malum. Ancak ne hikmetse insan hiç ölmeyecekmiş gibi arzu eder, biriktirir ve tüketir de tüketir. Düşünsenize tüm dünya sizin olsa ne olacak? Ömrünüz ne bir an uzayacak ne de gençlik ve güzelliğinizden bir eser kalacak.

 

Hangi estetik operasyon ömrünüze ömür katabilir?

 

Ne kadar kazanırsanız kazanır; biriktirirseniz biriktirin giderken ne götürebilirsiniz?

 

Her şey bir yana birçok şeyi başardığını zanneden insan; Allah istemese bir an olsun nefes dahi alabilir mi? Yahut da Allah’ın takdir etmediğinden, izin vermediğinden farklı olarak neye sahip olunabilir?

 

Sonuç olarak kendisini seven, beğenen ve övünen kibirli insan ateş olsan cürmün kadar yer yakarsın!

 

Levent Şahin tarafından yazıldı

Başa Dön